Vizuální thesaurus – zajímavý pomocník pro rozšiřování slovní zásoby

Thesaurus (lze i tezaurus) je druh slovníku, který organizuje slova do skupin podle jejich významu a umí nám k nim proto ukázat synonyma. Většina elektronických slovníků thesaurus v nějaké podobě obsahuje (např. i námi recenzovaný Cambridge Advanced Learner’s Dictionary). U tištěných slovníků pak bývá potíž v tom, že se tam podobné informace prostě nevejdou. Existují však speciální tištěné tezaury, kterým se na Agj.cz budeme také věnovat.

Tento článek však není o obyčejných tezaurech, nýbrž o těch vizuálních. Nás budou zajímat především slovníky elektronické (ať už dektopové či internetové), protože tištěný vizuální tezaurus není úplně to pravé.

Vizuální thesaurus je totiž v podstatě jakási interaktivní mapa slov. Námi hledané slovo se bude nacházet uprostřed této mapy a slova s ním spojená k němu budou připojena čárou. My si pak můžeme kterékoliv připojené slovo „rozkliknout“, což zapříčiní, že se synonyma či jinak příbuzná slova zobrazí i kolem něj. V podstatě se tak můžeme neustále vnořovat a objevovat další a další slova.

Vizuální tezaury pak většinou přidávají ještě spoustu dalších informací o slovech, odlišují slova barevně podle typu a tak dále. Dle mého názoru se jedná o dobrého pomocníka především v hledání slov nových, ale určitě můžou posloužit i k jejich zapamatování.

Příkladem výborného vizuálního thesauru je např. Lexipedia.com.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *