Výkladový slovník Ultralingua pro Windows a Mac

Ultralingua je firma, která dělá stejnojmenné slovníky pro desktop i mobilní zařízení. Nabízí tak třeba slovník pro iPhone i Windows Mobile. Dnešní článek je však o jejich nejnovější sedmé dektopové verzi pro Windows a Mac.

Ultralingua 7 je  program, ve kterém může běžet několik různých slovníku zároveň. Můžeme si zakoupit bilinguální slovníky (angličtina v kombinaci se španělštinou, francoužtinou, němčinou, italštinou, latinou a další různé kombinace), nás však především zajímají výkladové slovníky angličtiny. Ty jsou nabízeny dva: Ultralingua English Dictionary & ThesaurusCollins Pro English Dictionary. Nainstalované pak můžete mít oba zároveň.

Collins Pro English Dictionary patří mezi známé a renomované slovníky, připlatíte si za něj však kolem 10 USD. Který si vybrat? Záleží především, jaké definice slov vám více sednou. Je proto dobré si oba slovníky do programu nainstalovat (software můžete bezplatně používat v trial verzi po dobu 10ti dnů), zkoušet různá slova a porovnávat, který vám vyhovuje více (to ostatně platí pro výběr jakéhokoliv výkladového slovníku).

Nedostatek obou slovníků spočívá v příkladech u jednotlivých slov – v Ultralingua verzi jich je málo a ve verzi Collins nejsou dokonce žádné! Navíc jednotlivé záznamy, které vyhledávání ukáže, jsou prostě jednoduše naházeny za sebou. Chybí obrázky a jakékoliv grafické odlišení frázových slov, frází či idiomů.

Na Ultralingua 7 se mi  velice líbí prostředí samotného programu. Konečně si dal někdo práci s vytvořením stylového uživatelského rozhraní, které pasuje jak na Windows Vista, Windows 7, ale i na Mac OS. A nejen, že hezky vypadá, ale skvěle se taky používá. Je neuvěřitelně rychlé a scrollování funguje jak má (kdo má zkušenosti s desktopovým slovníkem Cambridge, ví, že se nejedná o samozřejmost).

Co nabízí Ultralingua kromě slovníku?  Program dokáže převést jakékoliv číslo do slov, zobrazit různé tvary všech sloves a nabízí flashcards – virtuální kartičky pro studium nových slovíček – nutno podotknout, že jsou velice pěkně zpracované. Další a velice užitečnou funkcí je všudypřítomnost slovníku – v některých programech a prohlížečích stačí najet myší na jakékoliv slovo, stisknout klávesovou zkratku a jeho výklad se nám okamžitě zobrazí. Tato funkce funguje např. v Internet Exploreru, Evernote či dokonce i ve slovníku Cambridge (podporované programy).

Dosud jsme software pouze chválili a je třeba uznat, že to co umí, dělá dobře. Teď si však řekneme, co Ultralingua  neumí. Ačkoli slovník zobrazuje fonetický přepis v IPA, nemá zvukové nahrávky ani automat a slova si tak nelze poslechnout. Přidávat další slova do slovníku jde, psát si ke slovům poznámky nikoliv. Nelze si ani vytvořit vlastní seznam slovíček (např. k vytištění atd.).

Naštěstí je kromě slovníku přítomný poměrně obsáhlý popis gramatiky, ukázkové dopisy a ukázkové CV.

Závěr

Jediný další recenzovaný výkladový slovník pro desktop na Agj.cz je zatím Cambridge Advanced Learner’s Dictionary, který je výborně obsahově vybaven a Ultralingua vedle něj vypadá bohužel jako chudý příbuzný. Na druhou stranu samotný program, jeho ovládání a napojení na systém zvládli hoši z Ultralingua mnohem lépe. Pokud vám tedy zmiňované obsahové nedostatky nechybí, bude Ultralingua skvělým pomocníkem.

Hodnocení: 5/10.

Oficiální stránky



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *