Vyjádření minulého času slovesným časem přítomným

Přítomným časem můžeme v angličtině vyjádřit hned několik věcí. Základní využití jsme popsali v článku Čas přítomný prostý, ale to není vše. V některých případech lze pro popis minulosti časy present simple (přítomný prostý) a present progressive (přítomný průběhový) použít taktéž.

Present simple/progressive pro oživení děje

Čas přítomný prostý se často používá ve vyprávění k dramatizaci děje – umožňuje příběh posluchači/čtenáři přiblížit a vytvořit tak pocit, že se děj právě odehrává. Takovému použití přítomného času říkáme historic present nebo dramatic present. Jako ukázku nabízím úryvek z knihy David Copperfield:

If the funeral had been yesterday, I could not recollect it better. The very air of the best parlour, when I went in at the door, the bright condition of the fire, the shining of the wine in the decanters, the patterns of the glasses and plates, the faint sweet smell of cake, the odour of Miss Murdstone’s dress, and our black clothes. Mr. Chillip is in the room, and comes to speak to me.

‚And how is Master David?‘ he says, kindly.

I cannot tell him very well. I give him my hand, which he holds in his.

Charlese Dickense, David Copperfield (Chapter IX)

K podobnému účelu se dá využít i přítomný čas průběhový. Ten se používá zejména v mluveném (spoken) vyprávění a to ve chvíli, když se blížíme k vrcholu vyprávění.

Titulky v novinách

Poslední (nedávné) události se v novinách často prezentují v přítomném čase prostém. Nahrazují tak minulý nebo předpřítomný čas.

  • Girl dies after wave knocks her into ocean. (Dívka zemřela potom, co jí vlna smetla do moře.)

Popis historických událostí

Ať už sportovní, válečné či jakékoliv jiné důležité historické události můžeme taktéž popsat přítomným časem prostým:

  • 1939: Germany invades Poland. (Rok 1939: Německo napadá Polsko.)

Přímá řeč a další

Kromě přímé řeči můžeme přítomný čas potkat třeba i v řeči nepřímé. Není to však tak jednoduché, jak se může zdát. Problematice použití přítomného času v reported speech se budeme určitě někdy v budoucnu věnovat.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *