Recenze slovníku Cambridge Advanced Learner’s Dictionary Third Edition with CD-ROM

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary (dále jen CALD) je výkladový slovník od známého nakladatelství Cambridge University Press. Předmětem recenze je třetí edice slovníku s pevnou vazbou ve verzi s dodávaným CD.

Pro koho je slovník určen?

CALD je určen pro pokročilejší studenty angličtiny (úroveň B2-C2), pro které by měl být výklad všech slovíček pochopitelný bez dalšího hledání ve slovníku. Podobně jako ostatní Learner’s slovníky je toho dosaženo použitím nejčastějších anglických slov v jednotlivých výkladech. Slovník využije každý, kdo přichází často s angličtinou do kontaktu; např. ho lze bez problémů využít jako učební pomůcku při výuce angličtiny na střední či vysoké škole. Cambridge University Press jej mimo jiné doporučuje k přípravě na zkoušky FCE, CAE, CPE, BEC a IELTS.

Slovník

Slovník obsahuje 170 000 slov, frází a příkladů. Nejčastěji používaná slova jsou označena písmeny E (Essential), I (Improver) a A (Advanced) – na základě korpusu; podobné hodnocení používá i konkurenční slovník od nakladatelství Macmillan a já osobně tato označení velmi vítám. Každý záznam obsahuje fonetický přepis (výslovnost) v IPA a to britské i americké angličtiny. Označené jsou zkratky, spisovná a slangová slova, zastaralá slova, slova používaná dětmi a různé další typy.

Slovník vás bohatě informuje i z gramatického hlediska. Slovní druh je uveden u každého záznamu a podle něj jsou uváděny další informace: u podstatných jmen např. zda jsou počítatelná; u sloves jsou uvedené všechny jejich tvary a tím to zdaleka nekončí. Označeny jsou třeba i přídavná jména, které lze použít pouze před podstatným jménem. Seznam takto označených věcí najdete na první dvoustraně slovníku.

Nakonec je samozřejmě samotný výklad daného slova, mnohdy ještě doplněný ukázkou slovního spojení či celou větou. Některé záznamy jsou doplněné obrázkem.

U jednotlivých záznamů můžete potkat různé boxy, které dále problematiku nějakým způsobem doplňují: „Other ways of saying“, „Word partners“, „Common mistakes“ a „Usage note“.  Nejpřínosnější jsou určitě sekce „Other ways of saying“ a „Common mistakes“ (u častých chyb jsou použitá data z různých Cambridge zkoušek).

Se slovníkem jsem velmi spokojen, jak s formou výkladu, tak s množstvím informací, které k jednotlivým záznamům nabízí.

Kniha

Tištěný slovník má přes 1700 stran a je poměrně velký a těžký i přestože jsou jednotlivé stránky opravdu tenoučké (skoro máte strah, aby se neroztrhly). Není vhodný pro časté přenášení.  Provedení je v kombinaci barev bílá/černá/modrá. Uprostřed knihy se nachází obrázková sekce (kuchyň, jídlo, zdraví, pozice těla, sporty, oblečení,  účesy, lidské tělo, kancelář, cestování, jízdní prostředky, typy budov, rostliny, hudební nástroje, mapy). I když je to výčet poměrně dlouhý, každému tématu je věnována stránka, popř. půl stránky. Rozhodně bych si dovedl představit více obrázků v tak velkém slovníku.

Dále kniha obsahuje zajímavé sekce jako „Letter writing“, „Writing essays“, „New words and phrases“, jakož i seznam nepravidelných sloves, symbolů, jednotek a ideomů.

CD

Konečně se dostáváme k samotnému CD, které má prakticky stejnou (ne-li větší) hodnotu, než samotná kniha.

CD je v první řadě hlavně elektronická verze knihy v poměru 1:1, tzn. slovník i obrázky jsou naprosto totožné. Dokonce i další jednotlivé sekce knihy si lze elektronicky zobrazit. Přesto má CD verze několik výhod. Když pominu vyhledávání slov během okamžiku, nabízí několik funkcí navíc: výslovnost slov namluvená rodilými mluvčími (britská i americká), pokročilé hledání, cvičení, poznámky a vytváření vlastních seznamu slovíček.

Pokročilé hledání vám umožní vyhledat slova podle několika kritérií (četnosti použití, způsobu použití, gramatiky, tématu, …).

Jednotlivá cvičení se týkají gramatiky, slovíček, ale zařazené jsou i ukázkové příklady z testů FCE, CAE, CPE apod. Není jich moc, ale potěší.

Poznámky vám umožní si ke každému slovu připsat nějakou vlastní poznámku, která se vám při příštím vyhledání slova zobrazí spolu s jeho definicí.

Vlastní seznamy slovíček jsou vhodné zejména při učení.

Software má však několik zásadních vad, které ho sráží dolů. Scrollování kolečkem myší nefunguje plynule, jak byste čekali, ale jakoby „skáče“ po jednotlivých slovech. V mém případě bohužel místo skoku dojde k přeskočení několika slov a tak musím ručně klikat po malé šipce dolů, když chci normálně posunout výřez pohledu. Další problém je, že pokud si chcete vytisknout vlastně sestavený seznam slovíček, vytisknou se bez fonetického přepisu – obrovské mínus. Obě „vady“ jsem konzultoval s technickou podporou a i když byla podpora rychlá a ochotná věc řešit, na žádné řešení jsme nepřišli. Nezbývá než doufat, že se někdo naučí dělat použitelný software.

I přes veškeré chyby je elektronická verze slovníku velice užitečná.

Konkurence

Konkurencí jsou především jiné výkladové slovníky z řad „Learner’s“ edicí různých vydavatelství. Některé konkurenční slovníky jsem viděl a musím říct, že pokud si koupíte Cambridge Advanced  Learner’s Dictionary, neprohloupíte. Rozhodně patří mezi nejlepší.

Závěrečné hodnocení

Slovník 9/10, CD verze 7/10.

Cena: cca 1300 Kč.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *