Učíme se s podcasty

Cvičit poslech můžeme různými způsoby. Kromě poslechu rádiových stanic (např. BBC) lze využít i speciálních zvukových nahrávek – podcastů. Ty si pak můžete nosit sebou v přenosném přehrávači a poslouchat vždycky, když máte volnou chvíli. Podcasty často vycházejí pravidelně nebo jednou za čas a nové díly vám pak váš hudební software stahuje automaticky (doporučuju iTunes). Více o podcastech si můžete přečíst na Wikipedii. Já vám nabízím přehled několika programů, které znám, jsou zdarma a které jsou přímo zaměřené na výuku angličtiny. 

British council – Learn English podcasts

British council nabízí několik velmi kvalitních podcastů. V elementary podcastech se mluví pomaleji za použití menší slovní zásoby – vhodné pro studenty na úrovni A1-A2. I pokročilejší studenti, kteří mají problém rozumět mluvenému slovu,  popř. britskému akcentu tyto nahrávky určitě využijí.

Dále jsou k dispozici tematické podcasty – každý díl je povídání na určité téma (Christmas, Canada, Gambling, atd.). Autoři vkládají do jednotlivých dílů i zajímavé informace a tak je zde vysoká šance, že vás tyto podcasty budou i bavit.

Kromě těchto dvou nám British council nabízí i povídky a básně či odbornou angličtinu.

Cambridge university press – Words alive!

Words alive je pořad, ve kterém se podrobněji rozebírají některá častá anglická slova (difficult, enough, even, …). Na webu jsou k dipozici i transkripty.

ESL podcasts

English as a Second Language podcasty (eslpod.com) patří zaměřením také spíše do kategorie podcastů pro méně pokročilé – opět se mluví celkem dost pomalu a není tak problém mluvčím rozumět.

Splendid speaking

Splendid speaking se více věnuje i popisu,  jak mluvit. Tedy kromě samotných rozhovorů a monologů je zde přítomen i „učitel“, který danou řeč vysvětluje. Názvy jednotlivých dílů mluví jasně – „taking part in discussions“, „responding to questions“, „describing photographs“, atp.

Breaking News English

Velice zajímavým počinem je stránka zaměřena na nejnovější zprávy z celého světa – Breaking News English. Každá nová zpráva obsahuje text, audio a ještě i cvičení, které si můžete před/po poslechu udělat. Dodány jsou i správné odpovědi, takže nic nebrání tomu, abyste lépe porozuměli žurnalistickým výplodům v rádiu, v televizi, ale i na webu.1 komentář u “Učíme se s podcasty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *