Učíme se s kartičkami

O tom, jak vylepšit studium nových slovíček, jsme již psali v článku Jak si zapamatovat nová slovíčka. Vyplívá z něj především to, že je třeba se učit slovíčka různými způsoby. Používání pomocných kartiček (ať už fyzických nebo virtuálních) je jedním z nich.

Princip je úplně jednoduchý. Nejprve je potřeba kartičky vyrobit. To uděláme tak, že na jednu stranu napíšeme nová slovíčka či fráze, které se chceme učit a na tu druhou pak překlad (pro začátečníky), popř. výklad v angličtině (pro pokročilé).

Takto vytvořené kartičky pak můžeme organizovat do různých kategorií (seznamů), třeba podle kontextu (idiomy, ovoce, odborné pojmy z ekonomie, slovíčka na test), aby jsme si mohli vybrat, co chceme zrovna procvičovat.

Samotné testování pak probíhá tak, že se podíváme na jednu stranu kartičky a snažíme se přijít na to, co je na druhé straně. Potom kartu otočíme a ověříme si správnost našich myšlenek. U papírových kartiček tady prakticky končíme a bereme kartu další. Ve virtuálním světě však ještě ohodnotíme naši znalost kartičky. Buď nám software dává pouze dvě volby (věděl, nevěděl) nebo nějakou stupnici mezi těmito extrémy. To proto, že na základě těchto informací nám program vybírá další kartičky k procvičení. Tím pádem vždy procvičujeme to, co je potřeba.

Virtuální kartičky

Pokud se vám nechce vyrábět kartičky fyzické anebo chcete využít výhod těch virtuálních, nabízím tady pár cest, kterými se můžete vydat. Pokud znáte nějakou další či lepší službu, podělte se s námi v komentáři.

  • desktopový slovník Ultralingua umožňuje vytváření a procvičování kartiček ve slušivém kabátku, není potřeba internet (placené)
  • jednoduchá, ale pěkná služba pro online procvičování je Cramberry; výhodou je, že nemusíte vytvářet seznamy vlastní, ale můžete použít už ty vytvořené ostatními uživateli (zdarma)
  • pokud jste či budete studenti Masarykovy univerzity, můžete využít aplikaci Drill v informačním systému školy, která je postavena na stejném principu


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *