Vánoce v USA a Velké Británii

Vánoce v obou zemích mají své tradice a specifika. Zásadním rozdílem je ale hlavně datum, které se soustředí na dobu, kdy my v ČR už pojídáme zbytky kapra – na 25. prosince.

Vánoce ve Velké Británii

Stejně jako v ČR jsou týdny před Štědrým dnem věnovány zdobení domů, které se prakticky shoduje s tím, jak ho známe my, a také rozesílání vánočních pohlednic (Christmas cards) blízkým a známým.

Štědrý den (Christmas Eve) oficiálně není uznán jako svátek a většina lidí tak musí stejně jako běžně do práce. Večer je ovšem věnován stejně jako u nás posezení s nejbližšími, ať už to je rodina či přátelé. Doma a často také v restauracích se setkávají skupiny lidí, kteří si užívají vánoční atmosféru a předvečer velké oslavy u popíjení svařeného vína (mulled wine). Je to právě v tento den v noci, kdy anglický ježíšek (Father Christmas) rozdává dárky do zavěšených ponožek (stockings). Někteří lidé mu rádi za jeho štědrost a na dlouhou cestu nechávají jako pozornost sušenky a mléko nebo dokonce něco ostřejšího na zahřátí na dlouhou cestu. Dárky se ovšem otevírají (pokud nechcete podvádět) až na druhý den odpoledne, tedy 25. 12. (Christmas Day), což je základní datum anglických Vánoc.

Tehdy také Angličané připravují vánoční večeři (Christmas dinner), které dominuje krocan (turkey). Krocan je pečený v troubě s různými druhy zeleniny a podávají se k němu různé druhy hutných omáček (gravy). Po krocanovi následuje tradiční Christmas pudding, podávaný teplý a přelitý sladkou omáčkou. K vánoční večeři patří neodmyslitelně také tzv. Christmas crackers, které si můžeme představit jako sušenky, uvnitř nichž každý rodinný příslušník najde papírek se rčením nebo vtipem či malý suvenýr. Večeře je tradičně podávána ještě za světla.

26. 12. angličané nazývají jako Boxing Day a jeho název plyne z tradice, kdy nemajetné obyvatelstvo chodilo s krabicemi dům od domu a odnášelo si zbytky vánoční večeře, ovoce, oblečení či drobné peněžní obnosy. Tato tradice má své kořeny v půlce 19. století za vlády královny Viktorie. I dnes je v tento den běžné, že nejrůznější církevní a charitativní organizace věnují tento den chudým. Je také tradicí na Boxing Day navštěvovat rodinu a hrát nejrůznější venkovní hry či vyjet do přírody na lov nebo sledovat koňské závody.

Vánoce v USA

Vánoce v USA se díky vzájemným historickým vazbám velmi podobají těm anglickým.

Stejně jako ve VB je běžné 24. 12. pracovat a večer se scházet s nejbližšími na večeři a popíjet nejčastěji vaječný koňak (eggnog). centrálním datem 25. 12., kdy hlavně děti nacházejí ve svých ponožkách dárky od Santa Clause (kterému se také říká St. Nick či Kris Kringle), na rozdíl od VB si je mohou rozbalit hned ráno po probuzení.

Tradiční vánoční večeře na Christmas Day se také skládá zejména z pečeného krocana (existuje také množství variací, jako je podávání šunky), brambor a vánočních koláčů (Christmas pies), upečených z kuřete, brusinek a jedlých kaštanů. Receptů na ně je ale velké množství a mohou být slané i sladké.Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura se štítky a jeho autorem je Redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *