Jak vycestovat do Spojených států?

Občané České republiky již nepotřebují k návštěvě Spojených států amerických víza. Pokud chcete vycestovat pouze na dovolenou nebo za účelem obchodní cesty do 90 dní, stačí se elektronicky zaregistrovat online v systému ESTA. To vás přijde v případě úspěšné přihlášky na 14 USD. Více informací najdete např. na stránkách amerického velvyslanectví: Cestování do USA bez víz ESTA.

Postup:

Vyplnit a zaplatit ESTA registraci. To provedete na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/esta/, přičemž se lze přepnout do češtiny a celý formulář vyplnit česky. Platbu musíte provést platební kartou. Pokud máte tento typ plateb zablokovaný, je potřeba se obrátit na vaši banku.

Počkat na potvrzení žádosti. Mělo by se jednat o rychlý proces, pokud nemáte záznamy v trestním rejstříku a neberete drogy. Výsledné potvrzení si vytiskněte a vemte s sebou.

Koupit letenku. Poslední letiště, na kterém budete nastupovat/přestupovat před příletem do USA bude také letiště, kde projdete vstupní kontrolou a pohovorem s americkým úředníkem. Ten rozhodne, zda vás (a vaše zavazadla) pustí do země. Doporučuju si na tento přestup vyhradit dost času, jedna hodina byla tak tak, a být fronta o něco delší, uletí mi letadlo. Nezapomeňte taky, že čas odletu není to stejné jako čas, kdy se otevírá/zavírá brána (čas odletu je čas, kdy letadlo opouští runway).

Před pohovorem vyplnit další formulář. Ten dostanete v letadle a obsahuje také informace o vašich zavazadlech. Dejte si pozor, co do USA přivážíte, mohlo by to zabránit vám, nebo vašim zavazadlům dostat se na americkou půdu. A pozor! Každý stát Spojených států může mít jiná další omezení na to, co lze dovézt. Dovážené zboží do hodnoty 100 USD by mělo být osvobozené od placení cla, ale existují různé výjimky např. na alkohol. Ze zkušenosti můžu říct, že nějaké to pivo navíc projde bez problému, ale raději vždycky zkontrolujte, co můžete vzít, za co jste ochotni zaplatit clo a co raději nechat doma.

Pohovor s imigračním úředníkem. Každý musí absolvovat krátký pohovor. Ptát se vás budou na účel cesty, vyjasnění toho, co dovážíte apod. Po pohovoru je potřeba znovu absolvovat kontrolu vás a příručního zavazadla.

A to je vše. Přejeme šťastnou cestu!Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *