Chicago za 24 hodin

Chicago je třetí největší město Spojených států, žije zde přes 2.7 miliónů lidí. Je to město známé pro jazz, blues, mafiánské prostředí v čele s Al Caponem, druhý nejvyšší mrakodrap v USA, svoji nadzemku a pro nás také velkou populaci Čechů. Stojí za návštěvu?

Nedávno jsem Chicago navštívil a snažil se nasát atmosféru za pouhých 24 hodin, což je dle mého názoru nakonec příliš krátká doba. Bohužel čas není jediná věc, která vás může v Chicagu omezit, protože výlet do Chicaga může taky vyjít poměrně draho.

Willis tower

Doprava

Do Chicaga jsme jeli z města St. Louis a využili k tomu autobus společnosti Megabus, což vyšlo na 66 USD na osobu tam i zpět. Cesta trvala 5 hodin plus 30 minut pauza na jídlo. V autobuse je elektická zásuvka i free wi-fi (zablokované jsou služby pro streamování hudby či videa). Pokud chcete využít služeb Megabusu, vyplatí se koupit lístky dopředu, ušetříte. Existují i další možnosti dopravy do města, ze St. Louis lze např. jet vlakem. Ten je ale dražší.

Millenium park

V centru Chicaga se dá poměrně dobře chodit a pokud máte hodně času, není potřeba moc využívat hromadnou dopravu. Ve městě funguje místní metro, což je z větší části nadzemka a autobusy, síť je dost hustá a vlaky jezdí často. Jednodenní jízdné (které platí 24 hod) přijde na 10 USD.

Hotel

Hotelový bazén

Další věc, kterou je potřeba většinou vyřešit je ubytování. Rozhodně doporučuju ubytovat se v centru (oblast nazývaná Loop a oblast na sever od ní kolem Michigan avenue), pokud zůstáváte jen jednu dvě noci. My jsme bydleli v hotelu Courtyard řetězce hotelů Marriott, který můžu jen doporučit. V hotelu je bazén (dá se v něm i plavat, přestože je poměrně plýtký), sauna, whirpool i tělocvična a to vše zdarma. Na uvítanou si můžete na pokoji udělat v malém kávovaru kávu, nebo čaj. Obsluha je velice vstřícná, na požádání vám dá mapu města a uschovají vám věci i po check-outu, takže můžete poslední den chodit ve městě bez tašek. Pokoje jsou útulné a zdobí je fotografie Chicaga.

Pokud si hotel objednáte přes Expedia.com, budou vám peníze strženy až na místě. Nezapomeňte, že zobrazené ceny většinou nezahrnují daň, nás vyšel pokoj pro dva s „king sized“ postelí na 126.87 USD včetně daně.

Jazz

První den večer jsem si zašel na jazz do známého baru Andy’s Jazz Club (který je shodou okolností přímo naproti hotelu Courtyard), kde hrajou kapely a jednotlivci živě každý den v týdnu. Vstupné bývá 10 nebo 15 USD a drinky stojí 10-12 USD. Také zde vaří, můžete tak spojit poslech jazzu s večeří. Já si dal koktejl Agave margharita a pokud vám chutná klasická verze tohoto nápoje, vřele doporučuju zkusit i tuto.

Vyhlídka

Na vyhlídku můžete jít jak do nejvyšší budovy ve městě – Willis Tower, která byla svého času dlouho nejvyšší budovou světa, nebo do John Hancock Observatory, která je o něco níž, ale nabízí open-air skywalk (nemusíte být za sklem). Obě vyhlídky stojí 18 USD. Další možností je navštívit Signature Lounge (bar) nebo Signature Room (restaurace) a mít vyhlídku v ceně konzumace.

Jídlo

Chicago nabízí spoustu možností ke stravování a různé mezinárodní kuchyně (vyhlášená je zde např. mexická), díky množství imigrantů ve městě. Nabízí taky několik unikátních pokrmů, které jinde nenajdete.

Chicago style hot dog

Chicago style hot dog – hovězí hot dog v měkkném rozřízlém rohlíku sypaném mákem, s drobně nakrájenou cibulí a zelenou paprikou, hořčicí, nakládanou okurkou, sterilizovanými kozými rohy (chili) a kouskem rajčete. To vše posypané celerovou solí. Pokud vám některá ingredience nevoní, nebo chcete nějakou přidat, jsou v místních hot dog bistrech k mání i jiné variace. Naše jsme si dali v provozovně Downtown Dogs a byli vynikající. Cena 3-4 USD.

Italian beef sandwich – sandwich s tenkými plátky hovězího masa, bulkou namáčenou do šťávy z masa, obložený zelenou sladkou paprikou. Cena byla do 8 USD.

Deep dish pizza – Pizza, Chicago style. Krusta je tenká a měkká a na okrajích vyšší, takže se do ní vejde mnohem více ingrediencí (toppings), jinak se jedná více méně o chuť pizzy jak ji známe. Zašli jsme si na ní do Gino’s East a poskládali si malou pizzu sami, základ stál 15 USD a každá ingredience/topping pak 2 USD. Tato nejmenší pizza byla akorát pro dvě osoby. Protože jsme byli v nově otevřené provozovně, dostali jsme zadarmo předkrm dle našeho výběru. Vybrali jsme Smoked Salmon Crostini a udělali jsme moc dobře. Doporučuju si k pizze dát i víno, které zpříjemní čekání na pizzu a dobře vás naladí. Ceny za láhev se pohybují kolem 50 USD.

Pop tart

Byli jsme se taky podívat do hipsterské čtvrti Chicaga a zašli do kavárny The Wormhole Coffee. Je vyzdobená filmovými plakáty a autem z filmu Návrat do budoucnosti v životní velikosti. Doporučujeme zajít na snídani a dát si např. domácí borůvkový pop tart.

Chicago je také jedno z mála míst, kde můžete ochutnat maso z bizona. Na to jsme bohužel neměli čas, ale pokud si ho uděláte, zajděte si na něj do Harry Carray’s. Steak z tohoto vzácného masa tam vyjde na 40 USD, ale mělo by to stát za to.

Atmosféra

Chicago je určitě město, které má svůj jedinečný charakter. Je to způsobeno hlavně nadzemkou v ulicích, která v jiných městech v této podobě není. Na každém rohu je nějaký  zajímavý obchod, kavárna, nebo čajovna. Ve městě je několik vyhlášených muzeí a galerií. Lze tak vidět spoustu zajímavých exponátů, od klasických obrazů až po ponorku.

Chicago má také spoustu parků, které mimo zimní měsíce určitě stojí za navštívení. Ulice jsou také často doplněny uměním.

Celkově se jedná o zajímavé a moc pěkné město. V samotném centru města je podle mě dost bezpečno, problém může asi nastat leda v noci, parku, nebo na jednom z několika známých problémových míst, které lze předem vyhledat a obejít.

Návštěvu větrného města určitě doporučuju, ale taky radím zůstat alespoň dvě noci. 24 hodin je na město tohoto formátu poměrně málo.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *